כיום כולם כבר יודעים כי עיצוב נכון של התאורה זהו חלק בלתי נפרד מכל הנושא של עיצוב החלל הן בבית ובחצר והן בבית העסק. כל הנושא של עיצוב התאורה נתפס היום לא רק כדבר פונקציונאלי כפי שמקובל היה בעבר אלא גם כאלמנט סגנוני ועיצובי.
כאשר אנחנו באים לתכנן את התאורה עלינו לתת את הדעת לשני סוגי התאורה הקיימים. יש את התאורה הטבעית הבאה מבחוץ, אותה אנחנו כמובן רוצים לנצל באופן מקסימאלי עד כמה שאפשר, ויש את התאורה המלאכותית. כאשר באים לעצב את התאורה הטבעית בזמן שמשפצים את הבית הרי שמעצב התאורה יצטרך לעקוב ולבדוק כיצד נראה האור הטבעי בכל שעה במשך היום כאשר הוא נמצא במפגש עם החללים השונים בבית או בעסק, ואיך הוא משתמש באור הזה. רק לאחר מכן ניתן לתכנן את סוג התאורה המלאכותי, כדי ליהנות מתאורה שתעניק את המקסימום.
אם נשווה את המציאות של היום למה שהיה לנו בעבר, הרי שבעבר כדי להוסיף תאורה מלאכותית לבית פשוט יצאנו לחנות ורכשנו גוף תאורה מסוג כלשהו והתקנו אותו בבית. אך היום זוכה כל הנושא של התאורה לתשומת לב רבה והודות לכך אנחנו נהנים מתאורה מושלמת בכל חלל כאשר התאורה גם הפכה להיות אחראית על האווירה הנוצרת במקום.

גופי תאורה – איך נעצב אותם בבית?
מומלץ מאוד להיעזר ביועץ תאורה מקצועי על מנת להגיע למקסימום הניתן באמצעות התאורה הנבחרת.
הייעוץ בנושא התאורה עשוי לתרום לנו רבות כאשר נוכל ליהנות מהתאמה של התאורה בהתאם לסגנון ולטעם האישי שלנו כמו גם בהתאם לשימוש של החללים השונים.
כך למשל המטבח יקבל את כבודו הראוי בתכנון נכון של תאורה שתתאים בדיוק לאזור המטבח כאשר מושם דגש על הפינות הדורשות את המיקוד בתאורה כמו מעל משטחי העבודה וכדומה.
הסלון יקבל את העיצוב הנכון לו של התאורה, עם האפשרויות לגוון בסגנונות של התאורה ולהתאימה לכל זמן ושעה בהתאם לרצון ולצורך.
התאורה בחדרי השינה תקבל אף היא את מרב תשומת הלב על מנת שמצד אחד נוכל להאיר את החדר היטב כאשר יהיה לנו בכך צורך אך נוכל גם לעמעם את האורות או להשתמש רק במנורות לילה ממוקדות המאירות על יד המיטה או מעל שולחן העבודה.
יועץ לענייני תאורה אף ידאג למקם את המנורות במקומות הנכונים גם מבחינת האוורור הנצרך עבורן אשר זה יקנה להן אורך חיים.

 גופי תאורה – מה הן האפשרויות הקיימות?
כאשר אנחנו מדברים על תאורה לבית יש לנו בעיקר את שתי האפשרויות.  אור עילי ואור תחתי. האור העילי זוהי התאורה שמפזרת את האור כלפי מעלה והאור התחתי זורק את קרני האור כלפי מטה. חשוב לבחור בתאורת הקיר הנכונה והמתאימה לחלל הרצוי ובהתאם לצורך ולשימוש המיועד של אותו החלל..
יש כאלו שלא יוותרו על תאורת תקרה. כאן חשוב לדעת כי התאורה שמותקנת על התקרה עשויה למשוך אליה יתושים והם הופכים במקרים רבים לדיירי קבע בתוך גוף התאורה. על כן – ההמלצה היא להימנע עד כמה שהדבר ניתן  מגופי תאורה המותקנים בתקרה.

תכנון של גופי תאורה חיצוניים
כאשר אנחנו באים לתכנן את התאורה החיצונית של הגינה או של החצר, עלינו לבדוק ולחשוב היטב מהי בעצם המטרה שלנו ומה הן הציפיות שלנו מהאווירה שתיווצר בגינה בעקבות ההתקנה של גופי התאורה.

מתחילים…
כאשר אנחנו מתחילים לתכנן את התאורה בגינה, עלינו לשרטט מפה של הגינה שלנו כאשר הוא כולל  את כל הפרטים המרכיבים את גינתנו. זה אומר שבילים, עצים, שיחים ואפילו חפצי נוי שונים אותם מיקמנו בחצר. לאחר שהשרטוט שלנו יהיה מוכן, נעמוד בפתח הבית ונבחן את הגינה במבט כוללני תוך שננסה להגדיר לעצמנו מהם בעצם השאיפות שלנו והדרישות שלנו מהתאורה. איפה חשוב לנו שיהיה מואר כמו כן היכן נרצה למקם את המפסקים אשר איתם נדליק את התאורה. מובן שיש להתחשב בנקודות החשמל שיש לנו בבית אשר יוצאות גם לגינה.

גופי תאורה – כללי בבטיחות
לפני שנתחיל לעבוד על התאורה בחצר עלינו לזכור בראש ובראשונה את הנושא הבטיחותי. מעבר למראה העיצובי ולפני כל דבר, חובה לדאוג לבטיחות שהוא ללא כל ספק מעל הכל.
תאורה חיצונית מטבע הדברים היא תאורה החשופה לפגעי מזג האוויר כך שהיא נרטבת ממי הגשמים ואם לא נתכנן נכון את התאורה אנחנו עשויים למצוא את עצמנו נהנים מתאורה מעוצבת ונאה אך כזו המהווה פצצה מתקתקת של תאורה ממש מסוכנת ולא בטיחותית.
על כן, כאשר אנחנו עומדים לפני העיצוב והתכנון של התאורה בגינה, יהיה עלינו לפנות אל יועץ תאורה מקצועי ולקבל ממנו את חוות דעתו בכל הנושא ורק לאחר שהכול יהיה מתוכנן היטב באופן הבטוח ביותר נוכל לצאת לדרך ולהתחיל להאיר את חלקת האלוקים שלנו וליהנות מתאורה מושלמת ובטוחה.

גופי תאורה לגינה – כל האפשרויות
כאשר אנחנו באים לבחור את התאורה שלנו לגינה או לחצר עומדות בפנינו מגוון אפשרויות כאשר נוכל לבחור מכל אותו המגוון את האופציות המתאימות והרצויות לנו ולגינתנו.

  • תאורה דקורטיבית – ישנה התאורה הדקורטיבית המציעה את האור הנעים והרך אשר אותו נוכל למקם בנקודות הרצויות לנו. כך לדוגמא נוכל לבחור בתאורה הדקורטיבית כאשר היא מפילה מאורה הנעים על צמח מסוים אותו אנחנו רוצים להדגיש. התוצאה המתקבלת נאה מאוד ותורמת רבות למראה העיצובי המושלם של הגינה.
  • תאורת שביל – בגינות רבות אנחנו מוצאים את תאורת השביל. מדובר בהצבתם של גופי תאורה לאורך השביל כאשר ישנה אפשרות להתקין את עמודי התאורה הנמוכים או לחילופין את עמודי התאורה השקועים.
  • תאורה פונקציונאלית – התאורה הפונקציונאלית זוהי התאורה אשר אותה נתקין על פי רוב באזורים נרחבים אותם אנחנו רוצים להאיר. כך לדוגמא נבחר בתאורה הזו באזור בו אנחנו ממקמים את פינת הישיבה בגינה או באזור שם נמקם את מתקני השעשועים עבור הילדים. התאורה הפונקציונאלית מאפשרת לנו את ההנאה מהגינה גם שעות רבות לאחר שהשמש שוקעת.
  • תאורה סולארית – התאורה הסולארית היא התאורה אותה אנחנו מוצאים בגינות רבות כאשר מטרת התאורה מן הסוג הזה היא לחסוך בחשמל. האנרגיה הסולארית עושה שימוש באנרגיה המתקבלת מהשמש משך שעות היום. התאורה הסולארית לא תמיד תוכל להתאים לכל גינה ועל כן היא גם לא תמיד תקבל את המלצותיו של יועץ התאורה. היות וההתקנה של אותם גופי תאורה היא התקנה יקרה מאוד ביחס לשאר גופי תאורה הקיימים. מלבד זאת, לא בכל גינה יש לנו מספיק שמש על מנת שניתן יהיה להפיק את התאורה בעוצמה המספקת. בגינות רבות אשר בהם בוחרים באפשרות של תאורה סולארית, מתקבלת תאורה חיוורת ועמומה, תאורה שבהחלט לא מספקת את האור הדרוש למקום.

כדי לתכנן באופן נכון את התאורה שלכם, הן בבית והן בגינה, מומלץ לפנות אל המומחים המכירים את כל עולם התאורה לעומקו רק הם ידעו לתכנן עבורכם את התאורה בהתאם לרצונכם, בהתאם לחללים אותם אתם רוצים להאיר וביחס למטרה שלמה נדרשת התאורה.
אצל רזיאל תאורה תוכלו ליהנות מפתרונות מושלמים של תאורה ייחודית ומתאימה לכל מטרה ולכל צורך.

Leave A Comment